Bez barev by byl svět jen vyprahlou pustinou

Bez barev by byl svět jen vyprahlou pustinou Posted on 20.6.2018

Barvy oděvů, to je kapitola sama pro sebe. Pohled na jejich působení se mezi lidmi změnil v průběhu posledních desítek let takovým tempem, až nestačíme žasnout. Zajímavé je sledovat tento proces z hlediska historie odívání a oděvní tvorby, a také módních trendů, které určují přední módní návrháři a designéři.
srdce ze šňůrky.jpg

Osmdesátá léta

A nemusíme chodit nikam daleko, stačí se obrátit v této souvislosti zpět do doby konce 20. století a pozorovat dění v některých českých i zahraničních filmech. Toto období kromě toho, že se projevilo neuvěřitelně stylovým a volným oděvem, vyjadřovalo touhu po vnímání barev přirozeným způsobem – zpravidla jednoduchými modely v pestrých pastelových barvách, a to naprosto bez omezení. Stačí sledovat některé postavy na filmovém plátně a budete vnímat podstatu té doby, co ji současná mladá generace vnímá jako „retro“. Markantní je barevné vyjádření zejména na konci filmu Discopříběh, kde se na Náměstí republiky v Plzni roztančí stovky komparsistů, a kde to z leteckého záběru všemi barvami doslova hýří.
oranžová bunda.jpg

Počátek nového milénia

Dalších dvanáct let se již neslo v životě Čechů ve znamení změny společenského systému a dalo se předpokládat, že toužebně očekávaná „svoboda“ se projeví i na otevřenosti, na vnímání barev kolem nás, ve svobodném vyjádření vlastních pocitů. Ale co se stalo? Záběr z kamery plzeňského náměstí zachytil na počátku nového milénia den co den tisíce oděvů černých, šedých, tmavě modrých, temně zelených, tmavě hnědých. Barvy někam zmizely a nahradila je temnota. Že by temnota duše?

Nové trendy

Zdá se, že si lidé tuto změnu začali uvědomovat a současné módní trendy se začaly obracet pozitivním směrem k přirozené barevné vitalitě. Košile, trička, kalhoty, čepice, bundy, ale i automobily, nábytek, malby v interiéru, to vše začíná v lidech probouzet touhu po vnímání radosti z barev otevřenou formou. A tak není problém objednat v e-shopu např. powerbanku v tyrkysové barvě, mobilní telefon se zlatým rámečkem, sportovní vůz blankytně modrý, koupelnový obklad sytě oranžový a žlutý, kombinace teplých barev červené a žluté jsou i současnými trendy v odívání a v oděvních doplňcích.
barevná trika.jpg

Modrá je dobrá

Vykouknout z ulity šedi se snaží i výrobci spotřebního zboží a elektroniky a není dnes skutečně problém zakoupit v e-shopu modrou kombinovanou chladničku s mrazákem, blankytně modrý toustovač, zelenomodrou vrtačku, modro-bílý bezsáčkový vysavač, křiklavě modrou sedací soupravu nebo koberec, modrou keramickou pánev, sadu nádobí, a mohli bychom takto pokračovat do nekonečna.