Posted in Zboží

Jak se vyrábí české gobelíny

Jak se vyrábí české gobelíny Posted on 20.10.2017

Vypravte se s námi na výpravu za touto nádherou do historie i současnosti. Je zajímavé, že technika tkaní se nemění už téměř třicet let. Přitom jedny z nejkrásnějších na světě vznikají právě u nás ve Valašském Meziříčí. Tady se začaly rodit už v roce 1898.

barevná slátanina

Většinou se používá ale spíše označení tapiserie, přitom jde ale o naprosto stejnou uměleckou práci.

Tyto překrásné kousky vznikají na speciálním stavu, kdy se některé motivy rodí řadu dlouhých týdnů. Možná vám to může připomínat malování obrazů, které také nemáte hotové za pouhý den.

Této technice věnovali svůj drahocenný čas už staří Egypťané nebo Řekové, od kterých jsme převzali řadu postupů.

starý gobelín

Kde se vzaly právě u nás

Prý za to mohla tuberkulóza. Tehdy Rudolf Schlattauer studoval v Paříži a poté v Mnichově, ale kvůli této nemoci se musel odjet léčit až do Norska. Právě tady pronikl do tajemství výroby gobelínů. Po svém návratu pak založil malou manufakturu, ve které se začal věnovat právě této nádherné činnosti. Už v době první republiky tato společnost spolupracovala s předními umělci, kteří sem přinášeli skvostné návrhy.

Později se začali věnovat i restaurování historických kusů. Díky světové úrovni jsou známí na celém světě. Jejich tajemství možná spočívá v tom, že si sami barví tkaniny a vyrábí tak naprosté originály. Řada nádherných prací zdobí četné výstavy, na kterých je můžete obdivovat.

Samozřejmě se nebojí ani klasických obyčejných prací, jako je čištění koberců. Spolupracují také s řadou zahraničních klientů, díky kterým získávají ke zpracování lukrativní zakázky.

umělecký gobelín

Na našem trhu však najdete řadu dalších firem , které se zabývají těmito technikami a nabízí skutečně špičkové zpracování.
Díky takovýmto nevšedním obrazům vytvoříte jedinečné prostředí, ve kterém se bude cítit dobře každá vaše návštěva. Můžete si přitom vybírat z řady nevšedních motivů anebo si dopřát klasickou krajinku, která vám připomene vůni jehličí nebo šumění listí ve větvích.