Je ekonomika na vzestupu?

Je ekonomika na vzestupu? Posted on 4.5.2023

V televizi nám často politikové tvrdí, že je ekonomika na velice dobré úrovni a stále se zlepšuje. Je otázka, jak se na to dívá “obyčejný” člověk. Myslíte si, že je vše tak skvělé, jak se nám mnoho lidí snaží ukazovat v médiích?
pokles a růst na grafu
 
Jak to vidí občan
 
Dejme si otázku, jak to vidíme? Co se pro nás mění? Je nám všechno dostupnější. Stále více možností nakupování, stále více možností, jak svoje peníze utrácet. Hodně lidí říká, že se má lépe. Je pravda, že i z hlediska nezaměstnanosti je to nejlepší za několik let. To je určitě dobrý signál. Klasický člověk se na to dívá tak, že nemá zase o tolik peněz. Mnoho věcí se totiž zdražuje a stává se nedostupnějším. Ne každý člověk se má lépe.
 
Pokud se podíváme obecně na naši ekonomiku, tak můžeme potvrdit, že je na vzestupu. Bohužel to neznamená, že se všichni budeme mít lépe. Jako velice dobrý krok považuji i přístup jednoho nejmenovaného diskontního řetězce, který razantně zvedl mzdy svým zaměstnancům. Pokud totiž budeme mít více peněz, můžeme také více utrácet. Stále více lidí také využívá úvěry a kreditní karty a tím ekonomika také prosperuje. Více peněz v oběhu nám zlepšuje ekonomiku a to hodně. Určitě je dobré, že se postupně zvyšují i mzdy zaměstnancům. Je pravda, že ke mzdám v zahraničí máme opravdu ještě hodně daleko. Bohužel sem chodí mnoho firem, které ví, že je zde levná pracovní síla.
 finanční analýzy
Pokud se na to podíváme z druhého pohledu, tak mnoho lidí pracuje i 16 hodin denně. Hodně lidí má tři, čtyři práce. Není to dobré, bohužel to známi z vlastní zkušenosti. Člověk nestíhá jíst, pít a odpočívat a následky se dostaví záhy. Odrazí se ne našem zdraví, které máme pouze jedno. Ekonomika roste hodně díky nám a naší kupní síle. Ale jakou cenu jsme ochotni podstoupit proto, abychom se měli lépe? Poměrně hodně vyvážíme i do zahraničí, což je dobře. Vzestup ekonomiky je určitě dobrý, ale na Německo, Rakousko ještě hodě ztrácíme a jen tak je nedoženeme. Byl tu komunismus a ten nás hodně zbrzdil. Každopádně buďme rádi, že se nám tak daří a věřme, že i platy se budou nadále zvyšovat a zvyšovat. Držme ekonomice palce a snažme se o to, aby se jí dařilo více a více. Snad se jednou dočkáme nebo spíš naše děti toho, abychom se měli tak dobře jako v jiných zemích. Na druhé straně je hodně zemí, kde se lidé mají ještě mnohem hůře.