Zeolit jako náhrada či alternativa křemičitého písku

Zeolit jako náhrada či alternativa křemičitého písku Posted on 30.5.2022

Když si pořídíte bazén, budete potřebovat filtrační zařízení k udržení potřebné čistoty vody. U malých nádrží vystačíte i s papírovými filtračními kartušemi, u těch větších je pak již zapotřebí filtrační písek. Pískové filtrace pracují na principu prolévání bazénové vody skrze písečná zrnka, na nichž se zachycují drobné nečistoty, zrnka musí mít dostatečně ostré hrany a musí mít určitou velikost, aby mezi nimi mohla stále proudit voda.

voda v bazénu

Proces filtrace řídí bazénové čerpadlo s dostatečným výkonem a po určité době se filtrační nádoba musí propláchnout a nečistot zbavit. Jistou možností, jak účinek filtrace zvýšit, je i zeolit. Je to minerál vulkanického původu, který se od běžného písku liší svými vlastnostmi. V první řadě jde o jeho vnitřní strukturu, uvnitř zeolitu se nachází soustava velmi drobných skulinek, jakýchsi dutin, a v nich se nečistoty usadí podobně, jako v nějaké mycí houbě. Tím se účinnost filtrace neobyčejně zvýší, ale to není zdaleka vše, co zeolit dokáže.

bazénová voda

Zeolit chlorito.cz se osvědčil nejen u filtrace bazénů, ale i u akvaristů, a to kvůli jeho schopnosti vyměňovat si navzájem s vodou některé ionty. Pokud se ve vodě vyskytne amoniak (čpavek), je to malér zejména pro akvaristy, ale zeolit jej dokáže na sebe navázat a do vody uvolnit ionty některých potřebných prvků. Čpavek v bazénu je rovněž průšvih, protože má nepříznivý vliv na kvalitu vody, je to toxická chemikálie, která se vstřebává pokožkou, a ve vyšších koncentracích může vyvolat i závažnější zdravotní problémy.

Výhodou zeolitu je jeho dobrá dostupnost a velmi nízká cena. Můžete si jej pořídit v různých frakcích a mít jej buď pro filtrování vody v bazénu či v akváriu, anebo pro čištění ovzduší od zápachu a toxických látek, např. v blízkosti odpadkového koše, zvířecí toalety nebo botníku se silně zapáchající obuví.