Co jsou vlastně biopotraviny

Co jsou vlastně biopotraviny Posted on 4.5.2023


Jsou biopotraviny zdravější?

Hlavním rozdílem mezi biopotravinami a konvenčními potravinami je u biopotravin zákaz používání umělých hnojiv, pesticidů a herbicidů. Při dalším zpracovaní biopotravin se nesmí používat dochucovadel, aromata, barviva, konzervanty a podobně.
zelenina v záhoně
Biopotraviny by měly být zpracovány tak, aby vylučovaly přítomnost cizorodých látek. Plusem u biopotravin je tedy absence pesticidů a průmyslových hnojiv.
Bio zelenina má mnohem lepší a výraznější chuť než produkty vypěstované průmyslově ve velkém množství.

Odpůrci biopotravin poukazují na to, že absence chemických ošetření může mít za následek větší kontaminaci – například u ovoce a zeleniny – plísněmi a dalšími nežádoucími organismy.
čerstvá zelenina
Biopotraviny jsou, ale kontrolovány stejně pečlivě jako potraviny konvenční. Kontrolu provádí stejná inspekce.
Jaká je trvanlivost biopotravin?

Trvanlivost u čerstvých biopotravin je samozřejmě nižší. Je to přirozenější než potraviny s podezřele dlouhou trvanlivostí. U všech potravin je, ale důležité dodržovat správné skladování.
Jaká je cena biopotravin?

Cena biopotravin je ve srovnání s konvenčními potravinami o poznání vyšší. V ceně se odráží skutečnost, že výroba je nákladnější, výnosy bývají nižší, pomalejší je také přirozený růst a nezanedbatelný je větší podíl ruční práce.

Chceme-li udělat něco pro své zdraví i přírodu vyberme si alespoň některé biopotraviny.
chléb s pažitkou a vejcem
Kde nakupovat?

Nejlepší je nakupování biopotravin přímo od výrobce na farmách. Potraviny jsou nejčerstvější, ale někdy i cenový výhodnější. Pokud tuto možnost nemáte, velký výběr biopotravin nabízí i obchody se zdravou výživou. V supermarketech najdete i kouty s prodejem biopotravin.

 

Biopotraviny jsou pro někoho módní trend pro jiného zase správný přístup k tělu a péči o něj. Přispívají i k přirozenějšímu životnímu prostředí.