Když Orwell zase nekecal

Když Orwell zase nekecal Posted on 4.5.2023

Sám výše zmíněný spisovatel ve svých dystopických románech předpovídal tuto dobu. Ono samozřejmě, Big brother a ministerstvo pořádku, to jsou všechno krásné a hrůzu vzbuzující věci, co je však největším nebezpečím zobrazeným v jeho knížkách, je dezinformace fakt. Tedy naprosto šílený šum faktů, kdy nelze rozlišit, které tvrzení je pravdivé a které ne. Stejně jako v Orwellových románech, vládnoucí složka vymývala mozky lživými fakty, které ale měly punc co největší pravdy, neboť za tichého souhlasu většiny by nikdy takový systém nebyl možný. A dnes se ocitáme na tom samém místě – šum ale nevytváří vláda, nýbrž sami občané.
 dva důchodci

Tichá pošta

Jsou to hlavně senioři, důchodci, starší lidé a také děti, kteří bez jakéhokoliv zamýšlení sdílí vše, co jim pošle jejich známý. Ano, je to právě známost, důvěra ve známé a důvěra v to, že by nám přece přátelé nelhali, že se dopouštíme takovýchto zvěrstev na pravdě, která je tak často napsaná v těch hoaxech, několikrát potržená a s vykřičníky na pět mil. Čím větší písmo a křiklavější obrázky, tím je to falešnější a umělejší. „Do očí bijící“ pravda, která je ale skrývána neziskovkami a Kalouskem. Takhle nám to může znít až směšně, realita však není až tak líbivá a ani zábavná.
 falešné noviny

Které hoaxy se nejvíc sdílí

No kromě neziskovek, Sorose a uprchlíků tento rok zdaleka dominoval Drahoš, falešné brýle, spolupráce s STB a taky zneužívání dětí – to vše bylo jak kandidátem, tak příslušnými orgány prohlášeno za lživé, ony se však „novinářské kachny“ šířily stále dál a dál a nebylo jim konce – protože ani emailovým adresám důchodců není konce.
 
Reportéři z hospodářských novin nedávno vypátrali jednoho staršího šiřitele poplašných zpráv a zdrcujících pravd, který ale odmítl mluvit o svých „zahraničních zdrojích“, neboť je ztratil a také se ani nechtěl nijak vyjadřovat k obsahu zpráv, které šířil právě on, neboť na sebe nechtěl už zbytečně pouštět více světla. Celá záležitost nakonec skončila u policie, která jej také vyšetřuje.