Posted in Dům a zahrada

Šetřete vodou, vyplatí se vám to

Šetřete vodou, vyplatí se vám to Posted on 4.3.2019

Povrch Země je sice pokryt z více než 70% vodou, ale jelikož se jedná o slanou vodu, je potřeba ji nejdříve té soli zbavit, což je nejen náročné, ale také i nákladné. Zdrojů sladké vody je čím dál tím méně. A to nejen v Africe, ale také i u nás. Proto je dobré s ní šetřit. Neznamená to však, že byste se museli kdovíjak omezovat, ale úplně bez obětí to však také nepůjde .
rozstříknutá voda
– Proces sprchování nemusí trvat kdovíjak dlouho, většinou bohatě postačí dvě až tři minuty. Při sprchování sbírejte použitou vodu, můžete ji následně použít například pro splachování nebo zalévání květin.
– Kupte si takovou toaletu, která se bude vyznačovat úsporností. Dnes se již dají pořídit běžně ve specializovaných obchodech a nejsou ani o moc dražší než standardní typy. Také je vhodné mísu hlídat, zdali neprotéká. Nemusí se jednat o žádné velké ztráty, ale i tak to za rok může dát dohromady pěkných pár stovek či dokonce tisícovek.
– Vypínejte vodu při čištění zubů, mytí vlasů nebo rukou. Může se vám zdát, že během tak krátké doby toho nejde příliš spotřebovat, ale chyba lávky. V konečném může jít o stovky litrů vody za jeden měsíc na jednoho člověka.
– Vodu nenechávejte zbytečně téct ani když zrovna umýváte nádobí. Bohatě postačí napustit do dřezu vodu, v něm pak vše důkladně vyčistit, vodu vypustit a tekoucím proudem vyčištění nádobí opláchnout.
kapání vody
– V případě, že máte doma myčku, používejte pouze úsporné programy. Pokud je vaše myčka zastaralá, vyměňte ji za novější typ, který tento druh funkce má nebo ji nepoužívejte vůbec. Během jednoho roku dokáže myčka spotřebovat stovky a tisíce litrů vody.
– Veškeré rostliny ať už jsou doma nebo na zahrádce zalévejte pouze použitou vodou z koupelny. Snad jen kdyby byla až příliš znečištěná, použijte klasicky vodu z kohoutku.
– Pokud máte děti, naučte je výše uvedené rady dodržovat.