Posted in Nezařazené

Stop dvojí kvalitě potravin

Stop dvojí kvalitě potravin Posted on 4.5.2023

„Díky medializaci problému s kvalitou potravin, již mnoho výrobců své receptury mění“ uvádí ministr. Pro komplexnost tohoto postupu bude ovšem potřeba provést změnou textu v legislativě. Příprava změny zabere přibližně pět měsíců. Na schválení Evropským parlamentem si počkáme nejméně jeden a půl roku. 
evropský parlament
Před časem ministr zemědělství zaslal dopis předsedovi Evropské komise, kde mu poděkoval za jeho snahu skoncovat s dvojí kvalitou potravin a upozornil jej na nutnost změny zákona.

Podle ministra bylo znění dopisu takovéto „ Žádáme, aby do připravované legislativy, týkající se ochrany spotřebitele, byla vložena jednoduchá věta: Je-li výrobce stejný a výrobek se tváří marketingově stejně, spotřebitel má důvod si myslet, že je produkt totožný, měl by tedy dosahovat i stejného složení a kvality.“
oddělení drogerie
Podmínkou testů potravin, které se provádějí, je posudek z marketingového hlediska zda jej může konzument považovat za totožný. Při pohledu na některé výrobky jakými jsou například: ledové čaje, některé balené nápoje, nebo mražené výrobky je od prvního pohledu jasné, že jej uživatel může považovat za shodné. Výrobky mají stejné obaly, název a tak dále. Což jsou první a jednoduchá vodítka, které lze posuzovat.

Evropská komise navíc požaduje jasné důkazy o tom, že výrobci potravin nebo drogerie šidí některé trhy na kvalitě. Uvolnili k tomu z Bruselu přes 52 miliónu korun na testy “dvojí kvality“. 

Na začátku celého problému vše nasvědčovalo tomu, že Brusel zhoršená kvalita některých marketingově shodných potravin příliš nezajímá, ale díky zemím V4 se situace změnila natolik, že se problémem začala zabývat Evropská komise.
nákup v supermarketu

 Novodobý pád železné opony

Vše nasvědčuje tomu, že o plánované testy bude zájem v Česku, Slovensku, Maďarsku, Chorvatsku a Slovinsku. Za nejrychlejší řešení je považována změna evropské legislativy, která plošně zakáže nekalé praktiky výrobců potravin a drogerie. Dále se národním orgánům nabídne metodika postupu, která pomůže během příštího roku mnoho těchto problému odhalit a vyřešit.