Posted in Dům a zahrada

Základní metody zavlažování zahrad

Základní metody zavlažování zahrad Posted on 4.5.2023

            Pokud máme zahradu užitkovou, okrasnou nebo jen trávníky, je potřebné v našich klimatických podmínkách tuto zahradu, hlavně pak v období vegetace, zalévat. Zalévání můžeme provádět ručně nebo za pomocí zavlažovacích systémů. Automatické zavlažování ušetří nejen čas ale i peníze, protože rostliny dostanou, přesně tolik závlahy kolik potřebují. Optimální množství vody je 4 až 6 litrů na metr plochy.
 připojení na hadici
Povrchová voda:      
I když zaléváte konví, hadicí nebo pomocí zavlažovacího systému, vždy je důležitý zdroj vody.
Voda z vodovodu, není nejlevnější a tak lidé hodně využívají vodu povrchovou. Tu čerpají z potoků a řek. Ale ani tato voda není zcela zdarma a její čerpání vyžaduje určitá povolení a pravidla. Hlavně pak investiční náklady na přívod povrchové vody jsou nemalé.
 zalévání hadicí
Dešťová voda:           Zalévání vodou dešťovou je nejlevnějším způsobem, když nepočítáme náklady na pořízení sudů nebo nádrží. Dešťová voda však vydrží jen omezenou dobu, protože v teplém počasí se rychle kazí a navíc jsme omezeni velikostí nádrží. Pokud chceme zalévat větší pozemek pomocí dešťové vody, vyplatí se investovat a zakoupit větší nádrže, které se dají zakopat i pod zem, takže nezabírají místo na pozemku.
 
Podzemní voda:        Další možností jsou vody podzemní, čerpané čerpadly pomocí studní. Přichází v úvahu studna kopaná a studna vrtaná. Studna kopaná má tu nevýhodu, že pokud nastane období sucha, může spíše vyschnout než studna vrtaná.
 
Zavlažovací systém:  Automatické zavlažovací systému šetří čas i peníze. Můžeme je mít instalované na povrchu nebo pod povrchem záhonů. Pokud zavlažuje malý pozemek je ideální volbou nadzemní zavlažovací systémy, které jsou mobilní, a lze trysky libovolně přemisťovat. Lze použít zavlažovače čtyřplošné, obdélníkové nebo kruhové. Pro větší pozemky se spíše hodí podzemní zavlažovací systémy, které jsou řízeny automaticky počítačem. V době zavlažování vyjedou na povrch trysky, které po zavlažení opět zajedou, takže nijak nebrání pohybu.
 zahradní hadice
Chytré systémy:        Toto zavlažování má již kromě automatického časovače navíc čidla, které vyhodnotí vlhkost půdy a dodá vody přesně jen tolik kolik je potřeba. Vzniká tak velmi velká úspora vody a optimální zavlažení pozemku.